Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezwykle ważny jest kontakt z rówieśnikami. Maluszek nie może całych dni spędzać w środowisku osób dorosłych, ponieważ to zaburza jego rozwój. Dlatego tak ważne jest, by ten kontakt z dziećmi w podobnym wieku zapewnić maluchowi od najmłodszych lat. Taka możliwość pojawia się już w pierwszych miesiącach życia naszej pociechy. Rodzice wracają do pracy, a dziecko idzie do żłobka. Profesjonalny żłobek we Wrocławiu, jak i w innych polskich miastach, to powinno być przytulne i kameralne miejsce, w którym nasze dzieci stawiają pierwszy krok i poznają swoich pierwszych przyjaciół. Maluchy poznają otoczenie właśnie poprzez codzienny kontakt z rówieśnikami. Pracownicy placówkę to wykwalifikowani pedagodzy, którzy współpracują z psychologiem, pediatrą i logopedą. Zazwyczaj są to opiekunowie z powołania, dlatego to, co robią, robią z miłości do dzieci, zapewniają im doskonałą opiekę. W żłobkach organizowane są zajęcia muzyczne, plastyczne i oczywiście edukacyjne. Na tym etapie nauka odbywa się poprzez zabawę. W starszych grupach odbywają się również przedstawienia kukiełkowe odgrywane przez panie przedszkolanki. Zdarza się, że rodzice decydują się na prywatne żłobki. Wrocław oferuje naprawdę bogatą ofertę takich placówek. Zaletą żłobków prywatnych są małe 10-osobowe grupy. Cechują się również domową atmosferą. Oczywiście nie trzeba się decydować na wysyłanie dziecka w obce miejsce. Jednak nie każdy ma to szczęścia i posiada w zasięgu ręki kochaną babcię czy ciocię. Niełatwo jest także zdecydować się na zatrudnienie opiekunki. Dlatego też przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy dotyczące każdego wyboru.